Church History

In late 1984, the Presbytery of Southwest Georgia (which in 1988 became the Flint River Presbytery) selected the Rev. Mr. William D. (Biff) Coker as the organizing pastor of a new church development in the northeastern section of Valdosta. 

The first worship service was held in the Godfrey Center on Bemiss Road on December 2, 1984. Trinity was chartered and constituted with 107 members on December 8, 1985. Dr. David Lee Johnson became the Director of Music and his wife Susan the pianist in September 1986.  

 Members worshipped for the first time in the new church building on the current property on February 8, 1987, and the church has continued to grow in membership, service, and physical facilities.

On November 2, 2003, the congregation approved the terms of call of its second pastor, the Rev. Mr. Richard C. Hart, who began his ministry with Trinity Presbyterian Church on February 1, 2004.